Търсене в този блог

неделя, 13 ноември 2016 г.

История и забележителности

Сакар е планина, обитавана от древността. Легендите говорят, че за известно време тук се е подвизавал Индже войвода – легендарен кърджалийски главатар, който обръща гръб на бандитстването и се превръща в един от най-известните хайдушки предводители в България.



В района на планината най-големи традиции има в областта на ловния и риболовния туризъм. Из местностите около Тополовград има много ловни хижи с опитни водачи, които могат да ви препоръчат различни маршрути за лов на дивеч.

Най-големите културно-исторически забележителности в района на Сакар са мегалитните паметници от ІІ-ро хилядолетие пр. Хр. – долмените, Устремският манастир „Св. Троица“, известен още и с името Хайдушки, защото строежът му е свързан с Индже войвода и Кара Колю, паметник на културата, крепостта Маточина и близките до нея две скални църкви от Х в., светилището крепост Палеокастро, войнишкият паметник на убитите в Балканската война на връх Вълча крепост (Курткале).

Природните забележителности са още по-многобройни: каскадните потоци в местността „Казанките“, скалните феномени: Орлето, Костенурката и връх Карталката, пещерата „Бабини бозки“, феноменално красивото поречие Тесните скали (Даркая) и общо 7 защитени територии – 1 местност, наречена „Бакърлия“, и 6 природни забележителности.

Слънчево светилище „Палеокастро“

Обектът, приеман от археолози като светилище, носи името на древната тракийска крепост Палеокастро. В самата крепост се издигат високи скали, които образуват на върховете си верига от зъбери, обърнати с едната си дълга страна към изток.
 Поради това цялата източна дължина на скалистата верига изложена сутрин на лъчите на изгряващото слънце. По всички страни на тази страна са изработени над 150 дискове моделирани в скалите по хребета (т.нар „слънчеви дискове“ са многократно публикувани в научни трудове, посветени на тракийските мегалитни паметници, като техният брой се определя от 140 до над 200 при диаметър на кръговете от 25 до 100 cm.
Някои от дисковете са изпъкнали и стърчат над повърхността на скалата с по 3 – 5 см., други са вдлъбнати на приблизително същият размер в дълбочина. Към края на скалата са моделирани и кръгове, които са означени с ямички в скалата. На места са групирани по два или три, наредени хоризонтално и вертикално. „Слънцата“ са издълбани както във висок, така и в нисък релеф. Могат да се видят и вписани един в друг дискове.

Диаметърът им варира от 0.20 см. до 1 м. Всички дискове издълбани в скалата се огряват от утринното слънце.Какво е приложението на издълбаните дискове остава загадка за археолозите. Освен на Палеокастро, сходни кръгли позитивни и негативни форми са известни при с.Мелница.Интересен е фактът, че навсякъде, където са издълбани камените дискове (по целия гръб на върха) се наблюдават дискове, от които горната част стърчи над земната повърхност, докато долната им част остава в земята.  
Това е свидетелство за археолозите, че са дълбани още в много древни времена и са затрупани от естествено повдигане на почвата, тъй като насип или нанос на този връх трудно би се образувал на този връх.На най-високото място на хребета скалите образуват защитна ивица, която е използвана за изграждането на крепост в началото на I хил. пр. Хр. Крепостта е многократно преустройвана и е функционирала и през Средновековието. От нея идва и името „Палеокастро“ (Παλαιόκαστρο) (от гръцкото „Παλαιόσ – Палайос“ – стар, древен, някогашен и „καστρο – кастро(н)“ – крепост), с което е назовано светилището.


петък, 28 октомври 2016 г.

Забележителностите на Сакар планина.



Из земите на Сакар планина можете да срещнете много изкючително красиви и запомнящи се забележителности. Някои от тях са :


 Долмените около село Хлябово: 

Долменът при с.Хлябово е най внушителният в цяла България. Най-ранните материали,откривани при археологическите му проучвания,го датират в ранножелязната епоха (приблизително 1050-500 г. пр.Хр.).


Устремският манастир: Известен още като Вакавски или Хайдушки , се намира в Сакар планина на около 3км. от с.Устрем(с.Вакъф до 1934г) , на 13 км от Тополовград и на около 20км. отгр.Елхово.


Крепостта"Вукел"крайс.Маточина:Крепостта е разположена върху неголям хълм,чиито склонове са труднодостъпни (на места даже и недостъпни) освен от юг,откъдето идва пътят откъм селото.



Татар Маша: Месност в Южна България,която се намира в непосредствена близост до с.Княжево,община Тополовград.Съжествува хипотеза,че в тази местност е бил древния тракийски град Дронгилон. 

villa-mirko website

Къща за гости "Мирко"

Къща за гости "Мирко"


Къща за гости "Мирко" в село Устрем се намира в централната част на китното сакарско село,  в близост до централния площад в посока изхода към селата Планиново и Дервишка могила. И
зградена в типичен стил, къщата е сред позната за България полупланинска местност, с красив изглед към полите на Сакар планина, в близост до долното течение на река Тунджа, разполага със собствен паркинг и възможност за прием и грижа за домашни любимци.

Село Устрем е разположено далече от индустриалните центрове на страната ни, между полите на източен Сакар и брега на река Тунджа, на 13 км. източно от град Тополовград, на 28 км. южно от град Елхово, на  30 км от КПП Лесово, в близост до редица исторически, културни, археологически и природни забележителности.  Това дава възможност на гостите на къща "Кари" за пълен отдих сред зеленината и тишината на девствената природа. В летните месеци могат да използват чудесното южняшко слънце за плаж и бани около басейните и възможностите на региона за различни видове туризъм! За вашата безопасност и удобство се предлагат услугите на опитен местен водач.
Къщата разполага с 4 апартамента, и седем двойни стаи, всяка от които - със собствен санитарен възел, както и с две помещения за групови дейности. Закуската, включена в цената е по заявка от богато меню със местни и тестени изделия, приготвени от домакините на къщата с екологично чисти продукти. Къщата не разполага с ресторант, но по заявка може да ви бъде приготвена местна храна, която няма да намерите никаде другаде - "Кокошка в трахана", "Яйца с орехов сос",  катми, кавръм (вита баница в прясно мляко), гьозлеми, тутманик, зеле пита (баница с лапад).
Едното помещение, тип столова, разполага с 24 до 36 места. То включва 55-инчов телевизор, музикална уредба и всички удобства за провеждане на обяд или вечеря. Към помещението съществува прилежаща тераса, която дава възможност за мероприятия на открито. Второто помещение е с ниска мебел, разположена около открита камина, която създава усещане за домашен уют. Оборудвано е с 2 телевизора, места за тихи игри, джаги и детски кът, както и панорамна гледка към планината. В общите части може да се ползва безжичен интернет. 
През летният сезон гостите имат възможност сами да подбират екологично чисти плодове и зеленчуци от градината на къщата, на приемливи цени. 
 Басейни:
·                     Bъншен басейн с отопление, с размери: дължина 8 м, ширина 4 м, дълбочина 1.5 м;
·                     Bъншен детски басейн с отопление, с размери: дължина 3 м, ширина 3 м, дълбочина 0.8 м.